Поповски: Градскиот базен во Кочани ќе биде покриен

Од:

Директорот на агенцијата за спорт и млади на Република Македонија Лазар Поповски при престојот во Кочани го посети градскиот отворен базен  каде ја истакна заложбата на Владата, Агенцијата и општина Кочани за негово покривање.

dobivaj vesti na viber

– Базенот во Кочани ќе добие ново руво. Ќе биде покриен и ќе се користи во текот на целата година. Ќе формираме ватерполо екипа, а ќе се заложиме и за развој на останатите спортски активности. Вкупната вредност за покривање на базенот ќе изнесува од 2  до 4 милиони евра кои ќе ги обезбедат Владата, Агенцијата и Општината  и по пат на приватно јавно партнерство, истакна Поповски.

Тој ја најави и инвестицијата на Владата за развој на зимскиот туристички центар Пониква на Осоговските Планини со вложувања на средства во изградбата на сноу борд патека, како и изградба на 100 повеќенаменски игралишта во државата за кои Владата обезбеди 600 милиони денари.

Првите десет игралишта, нагласи, ќе започнат да се градат во Источна Македонија, а во Кочани и Пробиштип работите ќе започнат  од утре.

Би можело да ве интересира

Централната изборна комисија на Бугарија до 17 август ќе прави регистрација за предвремените парламентарни избори

Арсовски: Ако нема договор за избори, ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира низ целата држава

СДСМ: Изборите ќе се во 2024 година, Мицкоски да се откаже од блокадите

Ле Пен веќе нема да ја води партијата, преминува во Парламентот

РИК: Одложени конечните резултати поради повторување на гласањето

А1он

Ѓилас: Опозицијата освои 70.000 гласови повеќе во Белград, имаме шанса за промени

А1он