Попладнево тестирано уште едно лице на коронавирус, резултатот е негативен

Од:

Министерството за здравство информира дека попладнeво на корона вирус е тестирано уште едно лице на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби – резултатот е негативен.

Денеска, Министерот за здравство, Венко Филипче, повикувајќи се на растечкиот број на ново заразени во европскиот регион информираше дека контролата на системот за заштита и превенција во земјава се подигнува на уште повисоко ниво со воведување на „здравствена локатор карта“ за сите патници во авионите на „Wizz Air“ од Милано и Венеција на скопскиот и охридскиот аеродром.

„Ова ќе овозможи добра контрола и следливост на патниците. Тие ќе остават податоци за тоа на која адреса престојуваат и доколку во некое сценарио се јави некој патник по одреден број денови со симптоми, многу лесно е да ги лоцираме патниците, особено сопатниците кои седеле неколку реда зад и пред заболениот патник во авионот, како што налагаат препораките“, потенцираше министерот Филипче.

Би можело да ве интересира

Шпанија: Најмногу шест луѓе ќе можат да слават Божиќ и Нова година заедно

Жарко Настоски

Грчки пратеници-лекари се нудат да помогнат во борбата со Ковид-19

Жарко Настоски

Над 20 проценти од Србите стекнале имунитет на Ковид-19

Ана Ололовска

Моди ги повика индиските држави да постават фрижидери за вакцини

Ана Ололовска

Шведска не успеа да ги заштити корисниците на домови за стари лица

Ана Ололовска

Две дози од вакцината „Спутник V“ во странство ќе чинат 20 долари, во Русија е бесплатна

Ана Ололовска