„Политико“: Унгарската разузнавачка служба го олесни бегството на Груевски

Од:

Унгарската разузнавачка служба е вклучена во олеснување на бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, пишува бриселскиот портал „Политико“, повикувајќи се на изјави од свои извори.

Оттаму, констатацијата ја темелат и на изјавата од Министерот за надворешни работи, Петер Сијарто, кој кажа дека Груевски го придружувале унгарски дипломати за време на бегството.

Портпаролот на унгарската влада за „Политико“ не одговорил на прашањето дали разузнавачката служба е вклучена во операцијата со експремиерот на Македонија.

„Унгарскиот премиер Виктор Орбан е долгогодишен сојузник на Никола Груевски. Орбан јавно ја бранеше одлуката за доделување на азил на Груевски, велејќи дека во Македонија се водат ‘сложени политички игри’“, стои во текстот на„Политико“.

Претходно, американскиот Стејт департмент изрази загриженост за потегот на Груевски да избега, со цел да ја избегне неговата двегодишна затворска казна во Македонија, се додава во објавата на порталот.

Кристијан Ландов

Би можело да ве интересира

Пожар во болница во Будимпешта, еден загинат, двајца повредени

Ана Ололовска

Во Унгарија најголем број новозаразени од почетокот на пандемијата

Ана Ололовска

Новиот сопственик на Еуроњуз поврзан со Орбан

А1он

Министерката за семејни прашања е кандидат на Фидес за претседател на Унгарија

Ана Ололовска

Унгарија ќе стави вето врз можни санкции на ЕУ за Милорад Додик, вели Сијарто

Ана Ололовска

Сијарто: Екстрадицијата на Груевски е правно, а не политичко прашање

Ана Ололовска