Полицискиот час ќе се укине ако до 15 јуни продолжи да опаѓа бројот на заболени, најави Филипче

Од:

На следниот состанок Комисијата за заразни болести е можно да го укине полицискиот час кој е на сила и движењето е забрането од полноќ до четири часот наутро. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека следниот состанок на Комисијата ќе биде пред 15 јуни, а ново олабавување на мерките веќе се подготвува посебно откако во изминатите 24 часа во скопските клиники не бил примен ниту еден нов заболен од Ковид – 19 .

„Тоа е одлична информација што ја видовме утрово. Трендот е еднаков и во другите градови, нема притисок во болниците. Следниот состанок на Комисијата за заразни болести ќе биде пред 15 јуни. Веќе сме во преговори со организаторите на настани, посебно за оние настани што треба да се одржат во текот на летните месеци за подготовка на протоколите. Доколку продолжат овие бројки по 15 јуни ќе има дополнителни олабавувања на мерките, тука пред се мислам на полицискиот час и како и на препораки за другите настани“, рече министерот.

И покрај паѓањето на бројките на лица на кои им треба болничко сместување како и лица заболени од Ковид – 19, министерот Филипче нагласи дека здравствениот систем ќе продолжи да се подготвува за евентуален нов бран на коронавирус. Акцент стави на законските измени со кои болничките капацитети на приватните клиники се ставаат на располагање на јавното здравство доколку има потреба за тоа.

Би можело да ве интересира

Потврден е уште еден случај на индискиот сој коронавирус во земјава

Катерина Павлова-Николовска

Еден починат и четири нови случаи на Ковид-19

Можен нов бран на короната и силен притисок врз медицинарите веќе на есен во Македонија

Кристијан Ландов

Во Македонија има 416 активни случаи на Ковид-19, бројот на вакцинирани се ближи до 250.000

Жарко Настоски

Македонците кои примија АстраЗенека во Србија мораат да се ревакцинираат во истиот град

Жарко Настоски

Двајца пациенти починале, регистрирани 19 нови случаи на Ковид-19

Жарко Настоски