Полицијата во Скопје казнила 17 возачи кои возеле побрзо и 10 кои биле под дејство на алкохол

Од:

Седумнаесет возачи кои возеле побрзо од дозволеното и 10 возачи кои биле под дејство на алкохол се откриени и санкционирани во акциски контроли што Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР ги спроведе изминатата ноќ.

Од МВР Скопје информираат дека во акциската контрола за откривање на возачи кои ја пречекориле брзината на движење полицијата открила и 43 други прекршоци за кои се издадени 20 мандатни казни и 23 прекршочни казни, а во акцијата за откривање возачи кои возеле под дејство на алкохол издадени се 19 мандатни и 15 прекршочни казни.

Вчера во периодот од 14 до 24 часот санкционирани се и 10 возачи на мотори, а откриени се и 28 останати прекршоци за кои се издадени 21 мандатна и седум прекршочни казни.

Би можело да ве интересира

Сообраќајка кај велешкото село Дреново, еден повреден

Ана Ололовска

Сообраќајка за време на полициски час, двајца повредени

Ана Ололовска

Од понеделник јавниот превоз во Скопје од 5 до 19 часот

Ана Ололовска

РСБСП: Повисоко ниво на сообраќајна култура, основен предуслов за побезбеден сообраќај

Ана Ололовска

Во Скопје подигнати 29 возила со „пајак”

Ана Ололовска

Автобусите од јавниот превоз утре од 5 до 15 часот, во полицискиот час нема да возат

Ана Ололовска