Полицијата приведе 27 мигранти и двајца криумчари

Од:

СВР Струмица на двајца жители на Богданци им поднесе кривична пријава поради сомневање дека сториле кривично дело „криумчарење мигранти“. Тие вчера превезувале 27 мигранти од кои 11 од Авганистан и 16 од Пакистан, а двајца од нив биле малолетници, соопштија денес од струмичката полиција.

Имено, вчера око 11 часот по претходни оперативни сознанија било забележано товарно моторно возило „цитроен“ натоварено со мигранти, кое го управувале Д.М. (22) од Богданци и И.С. (39) од село Селемли, општина Богданци и истото се движело кон Струмица. Возилото било следено и биле алармирани и останатите полициски служби кои биле активни на подрачјето на Струмица.

-Возилото продолжило да се движи по улиците во Струмица, а откако пријавените виделе дека се следени и на даден знак од полициски службеници не застанале, се упатиле по земјен пат кој води кон ниви и викендици. Кога дошле пред една од викендиците на патот имало паркирано автомобил марка „мерцедес“. Сакајќи да поминат помеѓу оградата и запрениот автомобил не успеале и со камионот удриле во запрениот автомобил, притоа соборувајќи ја и металната порта по што возилото било оневозможено да се движи. Бидејќи не можеле да продолжат понатаму, преку совозачкото седиште двајцата пријавени побегнале. Од страна на полициски службеник кој почнал да ги брка бил фатен второпријавениот И.С. и истиот веднаш бил лишен од слобода, стои во соопштението на СВР Струмица

Нешто подоцна од страна на полициски службеници во непосредна близина на местото каде што е пронајден камионот бил пронајден и првопријавениот.

Двете пријавени лица се лишени од слобода и задржани во просториите на Полициската станица во Струмица, а по извршениот разговор се предени во ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција во Скопје.

Би можело да ве интересира

Американскиот Врховен суд расправа за судбината на децата на нелегалните имигранти во САД

Од Лезбос во Атина префрлени над 300 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Пронајдени седум мигранти на патот Валандово – Струмица, шест Кубанци се обиделе илегално да ја преминат границата со Грција

Ана Ололовска

Четворица мигранти исчезнале во Дунав во близина на Апатин

Ана Ололовска

ВИДЕО: Војска пристигна во „Охис“ по излевањето на високотоксична хемикалија

Габриела Димковиќ-Мишевска

Спасовски на Салцбуршкиот форум: Ги поддржуваме сите заеднички иницијативи во справувањето со миграциските предизвици