Полицијата повторно забрани протест пред влада

Од:

За демонстрантите кои бараат оставка од Никола Груевски и денеска е забранет пристап до Владата.

Тие положија банери на кои пишува „Збогум Никола“, „Оставки“, „Нема амнестија“, пред полицијата која го блокира булеварот Св Климент Охридски.

Луѓето кои протестираат бараат оставки и одговорност од целата влада, да се пуштат притворените од 5 Мај и да се формира влада за демократизација на институциите. Претходните денови, откако не им беше дозволено да протестираат пред Влада, се упатуваа кон Основниот суд 1, а протестот завршуваше пред Собранието.

Би можело да ве интересира

Железарци ги засилуваат протестите до надлежните: Запрете го возачкото дивеење на „Коце Металец“

Жарко Настоски

Утре ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје поради протест против образовните реформи

Жарко Настоски

ВИДЕО: Грци протестираа против вакцините и задолжителната вакцинација, за првпат нападнати новинари

Жарко Настоски

Поречани блокираа накај Драчево, бараат конечно да се пушти пат од Македонски Брод до Скопје

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ пак протестира пред МНР, бара власта да соопшти за што преговара со Бугарија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расист се заби со џип во група црни демонстранти, возел 150 километри на час

Жарко Настоски

Leave a Comment

fifteen − 11 =