Полицијата поднесе кривична пријава против „Аватар“

Од:

Секторот за внатрешни работи Струмица подготви кривична пријава која ќе биде доставена до Основното јавно обвинителство Струмица против правно лице од Струмица и одговорно лице И.В. (45) кои сториле кривично дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, казниво по член 206 од Кривичен закон на Република Северна Македонија, соопштија денес од струмичката полиција.

Во соопштението се наведува дека на 18 јули на профил креиран на социјалната мрежа „Инстаграм“, кој го користи пријавениот правен субјект, било објавено дека истата вечер во нивни угостителски објект ќе настапуваат естраден уметник и музичка група.

-Од преземените мерки и обезбедените докази било утврдено дека правното и одговорно лице дозволиле во времето од 21:00 до 01:00 во објектот да се одржи настап на естрадниот уметник и музичката група, воедно дозволиле и присуство на неограничен број гости кои биле послужувани на шанк и стоечки маси, со што постапиле спротивно на Протоколот за отварање и работа на кафетериите, а кој протокол произлегува од Планот за намалување на рестриктивните мерки за спречување на ширење на коронавирусот, стои во соопштението на СВР-Струмица.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пронајдено оружје во Блаце

Ана Ололовска

Затворен угостителски објект во Гази Баба поради непочитување на работното време

Ана Ололовска

Од 50 на 97 се искачи бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Приведени 50 странски градежници, работеле непријавени кај Стара железничка

Ана Ололовска

Затворен угостителски објект во Гостиварско поради непочитување на работното време

Ана Ололовска

Приведени двајца скопјани, пронајдени шест мигранти во возило

Ана Ололовска