Полицајци случајно ги виделе како разменуваат нешто – по претрес најдени хероин, марихуана, амфетамини…

Од:

36-годишен жител на Кавадарци со возило влегол во дворот кај својот 35-годишен пријател. Полиција која се затекнала во близина забележала како двајцата разменуваат нешто, и бидејќи им биле сомнителни ги пречекале откако излегле од дворот и ги застанале.

Го претресле возилото при што внатре нашле дрога – хероин. Веднаш ги задржале и се обратиле до судот за наредба за претрес во куќата.

Наредбата ја добиле, а во објектот пронашле и друг вид дрога. Амфетамин, хероин, марихуана, дигитална вага и пари во различни апоени.

Во официјалната информација од МВР се вели:

„ На 18.05.2023, полициски службеници од ОВР Кавадарци ги лишиле од слобода М.М.(35) и Г.Н.(36), двајцата од Кавадарци. Околу 19.10 часот бил забележан Г.Н. како со патничко возило „форд“ влегува во дворот на М.М. и како разменуваат нешто, а откако излегол од дворот, на улица „7 Септември“ бил извршен преглед во возилото и бил пронајден хероин.

Подоцна, со судска наредба, бил извршен претрес во домот на М.М., при што биле пронајдени и одземени амфетамин, хероин, марихуана, дигитална вага и пари во различни апоени.“

Двајцата биле приведени во Полициската станица Кавадарци и по целосно документирање на случајот, против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Дете почина во градинка во Њујорк: Под душекот е пронајдена дрога

Бразилската морнарица заплени рекордни 3,6 тони кокаин

Претреси во струмичко: Приведени четворица дилери на хероин и кокаин

Орце Костов

(ВИДЕО) Продавале дрога на деца пред училишта, во шарени кутивчиња за да ги залажат – Уапсени 230 дилери во Албанија

Анита Петровска Рајковиќ

Штипски полицајци истепале притвореник, МВР им поднесе кривични

Претрес во Волково, запленета дрога, приведен дилер