Полицаец сведочи како бил шамаран од градоначалникот на Крива Паланка: Беше во алхохолизирана состојба

Од:

Полицаецот вработен во ПС Крива Паланка, Кристофер Стоевски, тврди дека бил натепан од градоначалникот на општината, Сашко Митовски. Откако се разви полемика дали настанот навистина се случил, тој се огласи и јавно на социјалните мрежи. Во неговата објава во детали објаснува што се случило пред четири дена, во позната гостилница каде тој и градоначалникот биле гости. Вербалниот инцидент кој препраснал во тепачка се случил на паркингот, тврди полицаецот Стоевски, според кого, се е пријавено во МВР.

„По заминување, на 50 метри од влезот се случува судир помеѓу две возила, едно во сопственост на вработен во ‘Селект Кафе’. Настаната е материјална штета и секако, на човечки начин без расправии е направен договор како да се покријат тие штети меѓусебе. Бидејќи автомобилите стоеја оштетени на патот, сообраќајот беше во застој само неколку минути, па така видно изреволтиран и во видно алкохолизирана состојба, таткото на Крива Паланка С.М. приоѓа и од нигде никаде, ме напаѓа со два шамари затоа што сум чекал со автомобилот на пат, што е согласно законските прописи дека не треба да се поместува возило при сообраќајка“, стои во објавата на Стоевски.

Полицаецот посочува дека иако бил нападнат, не му возвратил на ист начин на градоначалникот.

„Уште не ја знаеме причината за нападот, но со сигурност можеме да тврдиме дека тоа е дел од скриеното лице кое го покажа на најлош можен начин. Јас не возвратив на насилството ниту физички ниту вербално и како што е пропишано по закон, на професионален начин се јавив веднаш во полиција и го пријавив случајот. Полицијата дојде, направен е записник со притоа огромни притисоци и закани како од таткото на градот така и од неговиот брат, бидејќи сепак напаѓачот е добро познат на сите – таткото на градот!“, пишува полицаецот.

Од МВР велат дека работат на расчистување на случајот.

Би можело да ве интересира

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран меѓународна потерница, според германската БКА – ова е сјаен пример за успешна меѓународна полициска соработка

Обвинителството не бара притвор за адвокатот на Палевски, но ги продолжува проверките дали бил инволвиран

Александар Тодески

Ковачевски за Мицкоски: Прикривање на докази е кривично дело, ако ги има, треба да ги достави до МВР или ОЈО

Спасовски: Ќе има кривична пријава за возачот на Палевски, адвокатот е задржан во полициска станица

Александар Тодески

Стојков, адвокатот што го возеше Палевски во Србија притворен, обвинителството утре ќе одлучува дали ќе бара притвор

Адвокатот Стојков кој го однесе Палевски во Белград на распит во полициска станица

Александар Тодески