Поднесено обвинение заради неовластено држење амфетамини

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице од Гевгелија за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

„На 14 јуни, на булевар „Србија“, обвинетиот неовластено заради продажба држел психотропни супстанции – 46,45 грама амфетамини. Обвинетиот се превезувал во автомобил како сопатник, а амфетамините ги скрил во слободниот простор меѓу рачната кочница и сопатничкото седиште“, соопштува Основното јавно обвинителство Скопје.

Јавниот обвинител до Основниот кривичен суд доставил и Посебен предлог за продолжување на мерката притвор за обвинетото лице, со оглед на тоа што, како што велат од Обвинителството, ценел дека и натаму постојат условите заради кои првично беше определена ваквата мерка.

Би можело да ве интересира

Приведени две лица при обид да пренесат марихуана во Грција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Протест во Аеродром: Зависниците не може да се лекуваат тука, ќе ни ги нападнат децата

Кристијан Ландов

Поднесено обвинение за неовластено држење амфетамини

Ана Ололовска

Поднесено обвинение за дилер на дрога

Ана Ололовска

Приведен 15-годишник кај кого е пронајдена марихуана

Ана Ололовска

Петмина приведени поради марихуана

Ана Ололовска