СДСМ одлучува во Охрид, нема предвремени избори

Од:

На овој работен состанок на Централен Одбор на СДСМ ќе се разговара за политичката ситуација во државата како и за позитивниот извештај од ЕУ и ветувањето и гаранциите кои ги даде Германија дека Бундестагот во септември ќе даде позитивен сигнал, односно датум за преговори.

Исто така ќе се разговара и за новиот начин и систем на делување во СДСМ, од Централно ниво до општинските организации.

По барање на претседателот на партијата Зоран Заев беа разрешени сите претседатели на општиниски организации, шесте потпретседатели на партијата и генералниот секретар Александар Кирацовски. Засега познат е само новиот генерален секретар, а тоа е министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од СДСМ најавија дека по завршување со промените внатре во партијата промени ќе има и во централната и локална власт.

Сметаат дека нема потреба од предвремени парламентарни избори, сепак не се исклучува можноста да се дискутира за тоа. Очекуваат во септември датум за преговори, а истите да почнат до крајот на годината.

Виктор Јованов

Би можело да ве интересира

Коалиционите партнери на СДСМ согласни државата да продолжи по европскиот пат

Ана Ололовска

Средба на Заев со лидерите на коалициските партии

Ана Ололовска

Средба на Заев со коалициските партии

Ана Ололовска

СДСМ: Очигледен е стравот од неуспех кај ВМРО-ДПМНЕ од предвремени брзи избори

Ана Ололовска

СДСМ: На државата и се потребни брзи парламентарни избори за уште позасилено да продолжи на правиот пат на реформи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Филипче: Здравството е на прав пат, проектираме нова општа болница во Струга

Ана Ололовска