Почна Пастрмалијадата во Штип

Од:

Синоќа на плоштадот „Слобода“ во Штип започна манифестацијата „Пастрмалијада“.

На плоштадот се поставени 30-ина штандови на кои штипските ресторани и кафеани служат пастрмалии по цена од 100 денари.

Оваа година очекувањата се да се изедат околу 50.000 пастрмајлии.

Предвидена е и богата културно-забавна програма на која ќе учествуваат Викторија Лоба, Влатко Лозановски, Роберт Билбилов, Зоран Илиев и Тања Блажева.

Денеска ќе настапи Бајага и групата Суперхикс, како и фолклорни ансамбли и дувачки оркестри.

Во недела завршува уште манифестација која прераснува во традиција.

Би можело да ве интересира

Изречени 22 санкции за брзо возење на територија на СВР Штип

А1он

Земјотрес со епицентар на подрачјето Свети Николе – Штип

А1он

Во Штип откриени шест возила за јавен превоз со неисправни сопирачки

А1он

Завршен експресниот пат Штип-Радовиш, втората фаза од Три чешми до Штип пуштена за сообраќај под времен режим

А1он

Во штипската галерија „Безистен“ изложени делата на Борислав Траиковски

А1он

Жителите на Соколарци бараат да се ублажат угорнините на надвозникот преку експресниот пат Штип – Кочани

А1он

Leave a Comment

nineteen + eighteen =