Почна Пастрмалијадата во Штип

Од:

Синоќа на плоштадот „Слобода“ во Штип започна манифестацијата „Пастрмалијада“.

На плоштадот се поставени 30-ина штандови на кои штипските ресторани и кафеани служат пастрмалии по цена од 100 денари.

Оваа година очекувањата се да се изедат околу 50.000 пастрмајлии.

Предвидена е и богата културно-забавна програма на која ќе учествуваат Викторија Лоба, Влатко Лозановски, Роберт Билбилов, Зоран Илиев и Тања Блажева.

Денеска ќе настапи Бајага и групата Суперхикс, како и фолклорни ансамбли и дувачки оркестри.

Во недела завршува уште манифестација која прераснува во традиција.

Би можело да ве интересира

Уапсен млад штипјанец, два дена по ред од кола пукал во воздух пред група луѓе

Жарко Настоски

Штипските текстилни работнички се откажаа откако протестот им се покажа залуден

Жарко Настоски

На одбележување на стогодишнината на Противпожарниот дом во Штип упадна поранешен пожарникар

Ана Ололовска

Тешка сообраќајна несреќа во Штип – тинејџер со мопед удри во две девојки

Жарко Настоски

Од утре во Штип почнува имунизацијата на населението од источниот и од југоисточниот регион

Штипската сала „Јордан Мијалков“ ќе биде центар за имунизација во источниот регион

Leave a Comment

five × 3 =