Почна метежот пред маркетите пред почетокот на 42-часовниот полициски час

Од:

Редици луѓе уште во 9.15 часот чекаа утринава пред големите маркети во Скопје, непосредно пред почетокот на 42-часовниот карантин што го прогласи Владата вчера попладнето, за празниците Рамазан Бајрам и за Свети Кирил и Методиј.

Со оглед на тоа што одлуката беше донесена околу 18 часот вчера, а маркетите веќе беа затворени, метежот за пазарување почна да се создава утринава уште пред отворањето на продавниците.

Полицискиот час ќе започне од утре од 11 часот и ќе трае до вторник, 26 мај, до 05 часот.

Денеска забраната за движење останува иста како и за сите други денови, од 19 часот до 05 часот наутро.

Би можело да ве интересира

Пет нови случаи на полицајци заразени со коронавирус

Докторите Јосифова и Бајрами: Вирусот постои, не игнорирајте го и заштитете се

А1он

Влада: Постапките за избор на органи на универзитетите ќе продолжат 30 дена по крајот на вонредната состојба

А1он

За еден ден поднесена 451 прекршочна пријава за неносење лична заштита

А1он

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

А1он

Филипче: Не се планираат рестрикции од понеделник

Маја Илиевска-Пачемска