Почина поранешниот кошаркараки селектор Марјан Лазовски

Од:

Поранешниот селектор на македонската машка и женска кошаркарска репрезентација, Марјан Лазовски почина денеска на 58-годишна возраст од последици од коронавирусот. Во изминатиот период беше сместен на Клиниката за инфективни болести.

dobivaj vesti na viber

Марјан Лазовски беше долгогодишен кошаркар на Вардар, МЗТ Скопје. Кариерата како тренер ја започна во „неговиот“ Вардар, долги години беше и асистент во стручниот штаб на македонската репрезентација. Во 2012 година беше назначен за селектор на машката рептрезентација на Македонија, а од 2017 до 2019 година беше и селектор на нашите најдобри кошаркарки.

Лазвовски покрај тоа беше и тренер на МЗТ Скопје, Амак СП, Пелистер, Торус и Работнички.

Би можело да ве интересира

Четворица починати и 619 новозаразени од ковид-19

Горан Наумовски

Десет починати, 600 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Двајца починати и 693 новозаразени од Ковид-19

Горан Наумовски

Центар за граѓански комуникации: Високи ризици од корупција и судир на интереси во набавките за Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

679 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Ана Ололовска

Десет починати, 1.233 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска