Почесна артилериска стрелба по повод приемот во НАТО

Од:

Единица на артилерискиот баталјон на Армијата денеска во 18:00 часот од касарната „Илинден“ во Скопје ќе се изврши артилериска стрелба со истрелување на шест плотуни од артилериски орудија по повод приемот во НАТО.

Како што информираат од Армијата, почесната стрелба е по повод депонирање на пристапниот протокол на Република Северна Македонија во Стејт Департментот со што земјава официјално станува полноправна членка на НАТО.

Би можело да ве интересира

Шекеринска: Реакциите за средбата со Дехари доаѓаат од тие кои беа дури 9 години во коалиција со него

Ана Ололовска

Шекеринска: Ние сме НАТО реалност што ја унапреди стабилноста и шансите за економски раст

Ана Ололовска

Брнз: Прелетот на авионите за добредојде во НАТО израз на нашата трајна поддршка

Ана Ололовска

Американски и грчки воени авиони со прелет над Скопје ќе ни посакаат добредојде во НАТО

Ана Ололовска

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават нашето членство во НАТО

А1он

Марковиќ: Црна Гора не е веќе сама на глобалната сцена, членка е на НАТО

А1он