Побарана парична казна за скопјанец поради непочитување на самоизолацијата​

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице кое не постапило согласно издаденото решение за задолжителна самоизолација.

Како што соопшти Јавното обвинителство, против обвинетиот пред надлежен суд е поднесен предлог за издавање казнен налог за кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинителството му предложило на Основниот кривичен суд да изрече парична казна од 100 дневни глоби при што висината на една дневна глоба да биде одредена на 20 евра во денарска противвредност.​

Би можело да ве интересира

Новинарите и медиумските работници ќе добијат бесплатни тестови за коронавирус

А1он

По Скопје, најмногу активни случаи на Ковид-19 има во Тетово и Куманово

А1он

15 починати од Ковид-19, 173 новозаразени

А1он

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Ана Ололовска

За отворањето на границите нема политика, клучен критериум е епидемиолошката слика

Ана Ололовска

Комисијата за заразни болести ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово

Ана Ололовска