Побарана парична казна за скопјанец поради непочитување на самоизолацијата​

Од:

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице кое не постапило согласно издаденото решение за задолжителна самоизолација.

Како што соопшти Јавното обвинителство, против обвинетиот пред надлежен суд е поднесен предлог за издавање казнен налог за кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Обвинителството му предложило на Основниот кривичен суд да изрече парична казна од 100 дневни глоби при што висината на една дневна глоба да биде одредена на 20 евра во денарска противвредност.​

Би можело да ве интересира

Негативен рекорд: 41 лице почина, 1022 нови случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Ана Ололовска

До крајот на годинава ќе се подигнат четири модуларни бопници, најави Филипче

Ана Ололовска

Градоналачникот на Берово, Звонко Пекевски позитивен на Ковид-19

Ана Ололовска

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

Ана Ололовска

549 санкции за неносење маска

Ана Ололовска