По Скопје, најмногу активни случаи на Ковид-19 има во Тетово и Куманово

Од:

Бројот на активни случаи на лица заразени со коронавирус во Македонија порасна над 3.500, а освен во Скопје, каде во моментов се активни 2.010, најмногу активни случаи има во Тетово (389) и во Куманово (219), покажуваат податоците на здравствените власти.

Во Штип има 161 активен случај, а во Струга – 145.

Вкупната бројка на лица дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.625, бројката на оздравени пациенти е 2.748, на починати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3556.

Еве ја дистрибуцијата на активни по општини во Скопје:
• Чаир – 422
• Аеродром – 154
• Бутел – 162
• Гази Баба – 177
• Центар – 141
• Карпош – 160
• Сарај – 155
• Кисела Вода – 114
• Ѓорче Петров – 110
• Студеничани – 110
• Шуто Оризари – 88
• Арачиново – 51
• Илинден – 32
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 20
• Сопиште – 13
• Зелениково-4
• Странец – 2

Би можело да ве интересира

Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот: „Размислете дали да патувате“

А1он

Нови 155 заболени од Ковид-19, починати се две лица

А1он

Бродарите на Охридското Езеро да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

А1он

Во Геријатриската болница во Ѓорче кластер со 17 заразени со коронавирус

А1он

Починатиот 22-годишен пациент од Ковид-19 имал Даунов синдром

А1он

Седум скопски општини со над 100 заболени од коронавирусот

А1он