По истражувањето на „А1он“, Зајкова од ЛДП најави седница на партиските органи

Од:

Потпретседателката на ЛПД, Моника Зајкова, вели дека во најкус можен рок очекува да се свика  седница на извршниот или централниот одбор на партијата по објавеното истражување на „А1он“ дека баџанаци, другари, ученици на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, успеале да се вработат на државно, а некои од нив добиле и ангажман токму во министерството со кое тој раководи.

dobivaj vesti na viber

„Партијата ЛДП досега немала афери и скандали, секогаш била одлука на транспарентност и чесност. Во рамки на партијата, ние никогаш не сме дискутирале по однос на ангажмани на лица и слично и се надевам дека ова прашање ќе го продискутираме прво во партија, за да видиме што и како е, а потоа да може да дадеме конкретни изјави. Не сум побарала лично, партијата секогаш имала стручни и компетентни кадри и треба да се разговара и јас се надевам дека во најкус можен рок ќе биде свикана седница, барем на извршниот или централниот одбор на партијата и дека ова прашање ќе биде продискутирано со цел да се види како понатаму ќе се одвиваат работите“, изјави Зајкова за ТВ21.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Надоместоци тешки 125 000 евра за блиски луѓе и сопартијци на екс министерот Горан Милевски

Петар Клинчарски

Зајкова: Никој нема да го укине студентскиот оброк, бараме трајно и системско решение

Горан Наумовски

Милевски му ја предаде функцијата на Пенов

Оставката на Милевски стигна кај пратениците

Пенов за министерското место: Се е во игра, но не можам да давам изјави

Кристијан Ландов

Горан Милевски поднесе оставка до Владата

Катерина Павлова-Николовска