По еден час се чека на граничниот премин „Богородица“ за излез од државата

Од:

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. Поради зголемена фреквенција на возила, на ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е околу еден час. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози, соопшти АМСМ. и препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Регионалниот патен правец кој води преку Националниот парк Галичица ќе биде затворен за секаков сообраќај секој ден на делницата од Баба до Царина – (преспанска страна) од 08:00 до 17:00 часот, поради изведување градежни работи на пат – (реконструкција на коловозната конструкција), информира АМСМ.

По 17:00 часот патниот правец ќе биде отворен за сообраќај и на оваа делница, при што истиот ќе биде обезбеден со лица од страна на изведувачот на работите и соодветна сообраќајна сигнализација. Од Охрид до Баба регионалниот патен правец ќе биде отворен за сообраќај во двете насоки.

Би можело да ве интересира

Ципрас достави предлог за гласање недоверба на Владата

Ана Ололовска

Атина трет ден по ред под посебни правила поради снегот

Ана Ололовска

Оштета за заглавените возачи на автопатот во Атина

А1он

ВИДЕО: Снегот го парализираше поширокиот регион на Атина, денеска неработен ден

Ана Ололовска

Мешовитиот економски комитет Грција -Турција одржа состанок по пауза од 11 години

А1он

Затворени училиштата во Атина и повеќе делови на Грција поради невремето „Елпида“