Планинар починал на Пелистер

Од:

Планинар починал во близина на месноста „Ловечка куќа“ на планината Пелистер. Според првичните сознанија, како што информира Центарот за управување со кризи, се работи за повозрасно лице од Скопје со иницијали А.С.

Од Центарот за управување со кризи информираат дека е известена Дирекцијата за заштита и спасување од Битола која има тим за интервенции во планински услови за телото на починатиот да се транспортира до локација каде може да дојде возило на Итна медицинска помош бидејќи планинарот е најден на околу 2.000 метри надморска височина.

За подобра координација, од ЦУК е направен контакт меѓу дежурните лица во СВР Битола и ДЗС Битола. Екипа на МВР треба да изврши увид.

Би можело да ве интересира

76-годишен скопјанец е планинарот кој почина на Пелистер, потврди МВР

Планинар пронајден мртов, кучето два месеци лежело до него

ВИДЕО: Спасен повреден планинар на Осоговските планини

Планинар во Нов Зеланд преживеа пад од 600 метри

Жена падна од карпа во национален парк: Спасен партнерот, немаше помош за неа

Горан Наумовски

Човечки останки пронајдени во планинската област каде што исчезна актерот Џулијан Сендс

Горан Наумовски