Пишев: Не реков дека ќе убиеме, туку дека ќе умреме за Македонија

Од:

Најостро ја осудувам грубата и тенденциозна манипулација на порталот „а1он“, но и на други медиуми и портали кои ја пренесоа веста со наслов дека јас наводно сум рекол „Ако треба и ќе убиеме за Македонија“, пишува пратеникот Васил Пишев.

„Таа реченица никогаш и никаде не сум ја рекол, пишал или изјавил и е тотална невистина и лага. Моето пишување кое го пренесоа почесните медиуми во такви околности на неконтролиран влез на луѓе, јас пишав, ако треба и ќе умреме за Македонија. И, тоа и денес го мислам дека тоа е свето право на секој Македонец. Потенцирам, дека за да умреш или да убиеш има огромна разлика дури и за малите деца“ вели Пишев.

„Со ништо не сум заслужил мојата чест и углед да биде нарушена и тоа никогаш нема да го дозволам.
Со почит,
Васил Пишев“

Би можело да ве интересира

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

А1он

Вишото ЈО ги оквалификува како неосновани жалбите на одбраната на обвинетите за ,,27 април”

Ана Ололовска

Последен ден од јавната седница пред скопска Апелација за „27 април“

Ана Ололовска

Укинување на пресудата и враќање на постапката бара одбраната на обвинетите за „27 април“

Ана Ололовска

Со образложение на жалбите продолжи јавна расправа пред Апелација за пресудите за „27 април“

Ана Ололовска

Судењето за организаторите од 27-ми април продолжува на 2 јуни

Ана Ололовска