Петковски: На локалните избори ќе дадеме предност на квалитетните идеи

Од:

Во рамки на подготовките за претстојните локални избори претседателот на НСДП, Тито Петковски вчера во Битола имаше работна средба со претседателите на општинските организации на партијата од петтата изборна единица.

dobivaj vesti na viber

Како што информираат од НСДП, на средбата раководствата на општинските организации ги изложиле своите ставови и согледувања околу градењето на политички став за самостоен или коалициски настап на локалните избори.

Од страна на претседателот Петковски било нагласено дека НСДП на овие локални избори треба да пристапи како политичка партија која е отворена и за поединци кои не се нејзини членови.

„Да испратиме порака до нашите сограѓани дека даваме шанса и предност на квалитетните идеи, проекти и програми, а не на партиската профилираност. Унапредувањето на квалитетот на животот во општините може да добие импулс и надвор од политичките партии, затоа да ја искористиме можноста која ни ја дава и статутот на партијата, да ги мотивираме и мобилизираме луѓето кои не гравитираат кон политичките партии да се вклучат во изборниот процес и своите лични капацитети да ги стават во функција на развој на локалните заедници“, порача пред општинските раководства претседателот Петковски.

Би можело да ве интересира

НСДП го прифати францускиот предлог

НСДП од политичките партии бара државнички однос при разгледување на францускиот предлог

Ана Ололовска

Мисовски избран за претседател на НСДП

Ана Ололовска

Трајковски: Одлуката на ЦО на НСДП за еден кандидат за претседател е недемократскa

Катерина Павлова-Николовска

НСДП: Централниот одбор го утврди Горан Мисовски за единствен кандидат за претседател на партијата

Катерина Павлова-Николовска

НСДП: Резултатите од меѓународните тестови на учениците да бидат референтна точка за идниот раст на платите на наставниците