Петковски: Груевски во 2003 година го опструираше носењето на буџетот

Од:

Лидерот на НСДП Тито Петковски, смета дека владејачката партија во изминатите неколку дена ја манипулирала јавноста дека ќе се блокира државата ако не се донесе буџетот, бидејќи во 2003 година, Македонија функционирала со времено финансирање.

„Со таква ситуација Македонија беше соочена во 2002 година кога се носеше буџетот за 2003 година. По изгубените избори во септември 2002 година, тогашниот министер за финансии, сегашен премиер Никола Груевски, кршејќи го законот за буџети, што е потврдено од страна на Државниот завод за ревизија, го опструирал носењето на буџетот за 2003 година“, рече Петковски.

Според него, буџетот за 2003 година бил изгласан на 27 март 2003 година, а стапил на сила на 8 април 2003 година. Во тој период државата нормално функционирала и биле исплаќани, плати, пензии, социјална помош.

Од опозицијата велат дека граѓаните кои се корисници на пензии, социјална помош, приматели на буџетски субвенции, нема причина да бидат уплашени дека со неносењето на буџетот, овие трансфери ќе бидат блокирани.

„Значи не станува збор за крах на системот, туку ова е сеење магла и манипулација од страна на власта“, додаде Петковски.

Би можело да ве интересира

Донесен Буџетот за 2022, приоритет забрзување на економскиот раст и заштитата на јавното здравје

А1он

Последен ден од расправата за Предлог-буџетот за 2022 година во Собранието

А1он

Завршува расправата за Предлог-буџетот за 2022

Ана Ололовска

Претпоследен ден од собраниската расправа за Предлог-буџетот за 2022

Ана Ололовска

Собранието четврти ден ќе расправа за Предлог-буџетот за 2022 година

Пратениците трет ден расправаа за Предлог-буџетот за 2022 година, продолжуваат утре на пладне

А1он

Leave a Comment

nineteen − seventeen =