Пендаровски во Росоман: Да продолжиме заедно по патот напред, нашите земјоделски производи да бидат конкурентни на огромниот пазар на ЕУ

Од:

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски попладневно е на средби со граѓаните на Росоман.

Пендаровски рече дека неговата визија како претседател на сите граѓани е државата да продолжи да оди напред, по патот на напредокот и интеграциите во НАТО и ЕУ.

Тоа ќе значи обезбедена и сигруна иднина, безбедност и стабилност. Но интеграциите отвораат и низа можности на сите полиња, достапност на ЕУ фонтовите, учество на огромниот европски пазар од 500 милиони, додаде Пендаровски.

– Нашатата таковина е земјоделска земја.

На Европа и требаат нашите земјоделски производи. Да продолжиме со напредокот, да станеме членка на Европската унија и да ги забрзаме позитивните процеси за земјоделците. Ни се отвоа пазар од 500 милиони жители во Европа. Затоа мора да продолжиме наред заедно и да не дозволиме никој да не врати назад, порача Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Да не дозволиме ниту едно дете да ни е на улица, надвор од образовниот систем, маргинализирано или злоупотребено

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски: Да не се занимаваме со изјави од Бугарија додека не добиеме соговорници со целосен политички легитимитет

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски – Дуда: С. Македонија може да смета на поддршката на Полска за ЕУ-интеграцијата

Ана Ололовска

ВИДЕО: Започна официјалната посета на претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда

Ана Ололовска

Пендаровски: Енергетската криза, ценовните шокови и другите предизвици не смеат да бидат пречка за дигитализацијата

Ана Ололовска

Полскиот претседател Анджеј Дуда во посета на Македонија

Ана Ололовска