Пендаровски во Демир Капија: Заедно напред кон Европа, за подобра иднина, развиено земјоделство и обезбеден пласман

Од:

Како претседател на државата се обврзувам дека неуморно ќе работам на довршувањето на процесот на нашето зачленување во НАТО и ќе бидам предводник на реформските процеси што ќе доведат до скоро членство на нашата држава во Европската унија, порача од Демир Капија заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски.

dobivaj vesti na viber

Пендаровски додаде дека напредокот кон ЕУ отвроа можности за искористување на фонодивите за развиено земјоделство и што е поважно, конкурентност на нашите земјодески производи на пазар од 500 милиони жители.

– Ги поддржувам политиките на Владата и на Парламентот што носат перспективи за земјоделците, нови и добро платени работни места, нови директни домашни и странски инвестиции, социјална сигурност, грижа за ранливите групи во нашето општество и севкупен економски и социјален развој.

Границите на Република Северна Македоија сега се гарантирани од светските сили, тоа е најголемиот дострел.

На иста маса седиме со најмоќните држави и ја прашуваат Северна Македонија што мисли. Сега е време да продолжиме напред, за да се посветиме на темите за подобар живот, рече Пендаровски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пендаровски на пречекот на трофејот на Светското првенство на ФИФА

Ана Ололовска

Пендаровски до Вартоломеј: Целосното заокружување на автокефалноста на Нашата црква е од врвен национален интерес

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Ана Ололовска

Средба на претседателот Пендаровски со г.г. Стефан: Разговарано за актуелностите поврзани со решавањето на статусот на МПЦ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски присуствуваше на воената вежба „Брз одговор 22“ на Криволак

Ана Ололовска

Пендаровски: Само достоинствено, со почитување на правото на самоопределување може да зборуваме за обединета Европа

Катерина Павлова-Николовска