Пендаровски: Судскиот совет се избрука, би сакал да видам и други амбасади да ги повлечат своите пари од некои невладини и медиуми

Од:

Претседателот Стево Пендаровски смета дека има поголем проблем со Судскиот совет отколку проблемот со двајцата судии кои тој ги предложи за членови на советот.

– Овој судски совет прилино се избрука во јавноста и во таа насока е коректна изјавата од холандскиот амбасадор да повлечат еден проект кој требаше да се спроведе со Судскиот совет. Би сакал да видам и други амбасади во Скопје да ги повлечат своите проекти и парите кои ги даваат, не само за Судскиот совет туку и за некои невладини организации и медиуми кои очигледно сите овие години наназад работат со европски пари, а против Европа – истакна Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Неизвесноста го засилува масовното иселување на младите

Судскиот совет констатираше пензија на две судијки

Пендаровски: Руската инвазија врз Украина ја наметна потребата ЕУ да се фокусира на интеграцијата на Западен Балкан

Судскиот совет и Советот на ЈО потпишаа меморандум за соработка

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Оценската мисија за Судскиот совет неделава завршува со мониторингот

А1он