Пендаровски: Гоце Делчев нека го чествува кој сака, нам тоа може да ни прави уште поголемо задоволство

Од:

„Гоце Делчев нека го чествува кој сака, тоа може само на нас Македонците кои го чествуваме, кои го почитуваме, да ни прави уште поголемо задоволство, поголем мерак. Станува збор навистина за фигура која далеку ги надминува, јас би рекол, и регионалите рамки на Балканот,“ рече денеска претседателот на републиката, Стево Пендаровски, одговарајќи на новинарско прашање по денешната седница на Советот за безбедност.

– Она што навидум не дели, треба да не спојува. Јас мислам дека тој е македонски револуционер, кој е еден од најзаслужните за македонската држава која стана вистина, која се оствари по 1944 година. Меѓутоа тоа што тие тврдат дека тој е Бугарин, се борел за бугарската кауза, е за мене неспорно. Секој има право тоа да го брани. Зошто тоа би било проблем, не во однос на евроинтеграциите, генерално како народи, како граѓани, не гледам проблем ако ти го сметаш некого за јунак да го чествуваш и ти, и тоа не мора да биде исклучиво, рече Пендаровски на прашањето за Гоце Делчев, чиј македонски идентитет се оспорува со Меморандумот од Бугарија.

Би можело да ве интересира

Нема договор за Гоце Делчев меѓу Македонија и Бугарија

А1он

Претседателите Пендаровски и Пахор на прошетка низ стариот дел на Охрид

А1он

ВИДЕО: Пендаровски се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации

Жарко Настоски

Пендаровски: Безбедносната состојба стабилна, најголемиот предизвик останува пандемијата со КОВИД 19

Жарко Настоски

Пендаровски за утре свика седница на Советот за безбедност, ќе се разговара за состојбата во земјава по членството во НАТО

Жарко Настоски

Заев за Гоце Делчев: Постои решение од кое двете страни ќе излезат победници

Искра Манојлоска