Пендаровски го потпиша Указот за прогласување на законот за попис

Од:

Претседателот Стево Пендаровски, по извршените консултации со правни експерти, денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година – информираат од неговиот Кабинет.

– Претседателот Пендаровски очекува процесот на спроведување на пописот да не се политизира, а добиените податоци да бидат од корист за севкупниот развој, со што ќе се овозможи формулирање на долгорочни стратегии во виталните области во државата – се вели во соопштението од кабинетот на Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваните амбасадори на Бангладеш, ОАЕ и Индонезија

Жарко Настоски

ВИДЕО: Претседателот Пендаровски се сретна со поглаварите и претставниците на верските заедници

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пендаровски ги повика штипјани да се вакцинираат

Жарко Настоски

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги признае бројките од попишаното нерезидентно население, вели Мицкоски

Жарко Настоски

Собранието ги одложи пописот и локалните избори

Жарко Настоски

Прекината седницата за одложување на пописот, пратеници не можеле да најдат место за паркинг

Жарко Настоски