Пендаровски до Дендиас: Посветени сме на развој на партнерство со Грција

Од:

Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заедничкиот интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за развој на добрососедски односи и соработка, истакна претседателот Стево Пендаровски, на денешната средба со грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендиас, кој престојува во посета на земјава.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти кабинетот на претседателот, на средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Грција, за европските и евроатлантските перспективи на Северна Македонија, како и за состојбите во регионот.

Претседателот Пендаровски, се посочува, се заблагодари за силната поддршка од Грција за почеток на претпристапните преговори на Северна Македонија со Европската унија за време, и по последниот Европски Совет.

Во очекување на новата методологија за водење на пристапните преговори, Северна Македонија е фокусирана кон интензивирање на реформскиот процес, со цел што поскоро отворање на пристапните преговори за членство со ЕУ, истакна претседателот Пендаровски, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Грција воведува „Кошничка за Божиќ и „Кошничка на Дедо Мраз“ со празнични производи и играчки чии цени треба да останат прифатливи

Ана Ололовска

Загина ученик по експлозија во просторија за управување со системот за парно греење во основно училиште во грчкиот град Серес

Ана Ололовска

Ципрас: Случаите со прислушувањата се голем удар за самата демократија и ја ставаат во опасност

А1он

Запален автомобилот на дипломатка од италијанската амбасада во Атина

Ана Ололовска

Осветлена 21-метарската новогодишна елка во Атина со над 40.000 светилки и стотици лампиони

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски: Интеграција во ЕУ зависи од Брисел, но, најмногу од нас