Педесет деца и бебиња од Гевгелија заболеле од мистериозна респираторна инфекција

Од:

Министерството за здравство ја информира јавноста дека изминатиов месец во болницата во Гевгелија, лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, неспецифични за овој период од годината.

„Во текот на утрешниот ден тим од Клиниката за педијатрија, во состав д-р Аспазија Софијанова, д-р Весна Мицевска и д-р Валентина Јовановска Огненовиќ ќе бидат упатени во ОБ Гевгелија, за поддршка на педијатрите и евентуални дополнителни испитувања во делот на специфична дијагностика. Во мометов во болницата во Гевгелија хоспитализирани се само само две бебиња, поради возраста, а дваесетина деца се на терапија, но тие не се задржани во болница“, велат од Министерството за здравство.

„ОБ Гевгелија досега ги има преземено сите здравствени протоколи за третман на младите пациенти, но поради неспицифичноста на самите инфекции кои се појавиле во топлиот период, а карактеристични се за есен и зима, потребни се дополнителни анализи и по нивното завршување, јавноста ќе биде информирана“,

Би можело да ве интересира

Пронајден хероин во Гевгелија, приведени пет лица

А1он

Пожарот во Гевгелија ја зафати граничната караула на АРМ, изгоре полициско возило

Мери Јордановска

ВИДЕО: Огромен пожар кај границата во Гевгелија, во близина на бензинска и хотел

Кристијан Ландов

Тинејџери си ги тужат родителите затоа што не ги пуштаат да се вакцинираат

Жарко Настоски

Филипче: И децата без здравствено осигурување или матичен лекар ќе може да се вакцинираат

Жарко Настоски

Болните деца во Гевгелија се негативни на Ковид-19, ќе се испитува што ја предизвикало инфекцијата