Партијата на пензионери: Уставен прифатил иницијатива за поддржување неправда со која директно се загрозува кревката демократија

Од:

Со прифаќањето на иницијативата да го преоценува Членот 11 од Законот за амнестија, Партијата на пензионери смета дека Уставниот суд прифатил иницијатива за поддржување на неправда со која директно и погубно се загрозува кревката демократија во земјата.

„Партијата на пензионери со неверување и зачуденост го следи постапувањето на Уставниот суд во врска со прифаќањето на иницијативата за преоценување на член 11 од Законот за амнестија.

Партијата на пензионери смета дека Уставниот суд, со ваквата одлука, ризикува да создаде услови со кои ќе се урнисаат сите досегашни напори за правда и нулта толеранција на корупцијата и да промовира неправда, неказнивост и заштита на криминалот.

Апострофирајќи ги и почитувајќи ги правдата и демократијата, како врвни приоритети на нашето општество, Партијата на пензионери ја поддржува иницијативата за Автентично толкување на членот 11 од Законот за амнестија од Собранието на РС Македонија, а ќе ги поддржи и ќе се приклучи во другите идни демократски постапки со цел да се спречи можноста за ново „правно цунами на правдата и демократијата“ и уништувањето на надежите на правдољубивите и чесни граѓани на нашата земја“, се вели во соопштението на Партијата на пензионери.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Владата континуирано ги подобрува условите за достоинствено живеење на пензионерите

Ана Ололовска

Од утре почнува етапната исплата на јануарските пензии

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и со 62 години, ако така одлучат

Жарко Настоски

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

Ана Ололовска

Се разгледуваат нови услови за пензионирање, ќе го зголеми ли тоа товарот на пензискиот фонд

Ана Ололовска

Се разгорува битката за превласт меѓу кавадаречките пензионери: Ѓорѓи Лазов против Ристо Анѓушев

Жарко Настоски