ВИДЕО: Парламентарното мнозинство го избра Талат Џафери за претседател на Собранието

Од:

Парламентарното мнозинство по предлогот на Ферид Мухиќ, а претседавање на Горан Мисовски едногласно го избра Талат Џафери за претседал на Собранието.

Праниците од ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Ова е пуч“. Тие ја опстуираат работата и не дозволуваат Мисовски да ја доврши седницата.

Талат Џафери ја положи заклетвата и доби честитки од лидерите на СДСМ, Зоран Заев и ДУИ, Али Ахмети.

Би можело да ве интересира

Со фокус на здравјето предлог – буџетот влезе во Собранието, за власта реален, за опозицијата огромен и неразвоен

Ана Ололовска

Парламентарните партии не отстапуваат од ставовите за онлајн работење на пратениците со Ковид-19

Ана Ололовска

Џафери: Идејата не е Собранието целосно да работи онлајн, туку да се вклучат само пратениците со Ковид-19 или во изолација од дома

Ана Ололовска

Се продлабочуваат несогласувањата меѓу пратениците од власта и опозицијата за онлајн гласање

Ана Ололовска

Предлог-буџетот за 2021 година на расправа во Собранието

Ана Ололовска

Доставени 528 амандмани за Буџетот за 2021 година

Ана Ололовска