Парични казни заради непостапување според здравствените прописи во Велес​

Од:

Основното јавно обвинителство Велес до Основен суд Велес поднесе предлози за издавање на казнен налог против седум лица кои го сториле кривичното дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Обвинетите, како што соопшти Јавното обвинителство, не ги почитувале прописите, односно го нарушиле полицискиот час, движејќи се пеш или со возила низ градот за време на донесената забрана за движење.

Обвинителството предложи за извршеното дело да им бидат изречени парични казни и тоа по 40 дневни глоби во износ од по 20 евра во денарска противвредност​.

Би можело да ве интересира

По насилните протести во Франција: Во градот Кламар се воведува полициски час

Хелсиншкиот комитет и Македонско здружение на млади правници: Да се амнестираат луѓето што го прекршиле полицискиот час

Воведен полициски час во регионот на Одеса

А1он

Полициски час и забрана за музика во угостителските објекти во Солун, Халикидики и во уште девет грчки региони

А1он

Парична казна за гостиварец заради непочитување на полицискиот час​

Ана Ололовска

Казна од 2000 евра за охриѓанец обвинет за непочитување на полицискиот час во Скопје

Ана Ололовска