Парични казни за непочитување на полицискиот час во Прилеп и Крушево

Од:

Основното јавно обвинителство Прилеп денеска до Основниот суд Прилеп поднесе предлози за издавање казнени налози против 24 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

– Обвинителството поведе постапка и против едно лице од Крушево, па до Основниот суд Крушево поднесе предлог за издавање казнен налог заради непостапување според донесената забрана за движење на населението на територијата на државата во определени временски периоди, се вели во соопштението на ОЈО.

Обвинетите го прекршиле полицискиот час во Прилеп и во Крушево, па обвинителството за секого од нив предложи парична казна од 100 дневни глоби со вредност на една дневна глоба од 20 евра во денарска противвредност.​

Би можело да ве интересира

Петровска: Нема казни за лицата кои полицискиот час ги затече на автопат, писмено се предупредени

Маја Илиевска-Пачемска

Ноќеска без прекршување на полицискиот час во Тетовско

Ана Ололовска

Регистрирани 591 прекршок за неносење лична заштита

Ана Ололовска

Полициски протокол за влез и излез од државата за време на карантинот

Ана Ололовска

Без посета на гробиштата за Задушница и Духовден

Ана Ололовска

Земјоделците може да ги користат веќе извадените „трајни“ дозволи и во тридневниот карантински викенд

Ана Ололовска