Палела стари алишта и го предизвикала пожарот во Струмица

Од:

24-годишна струмичанка го предизвикала пожарот во Струмичко во кој со изгореници се здобија 14 лица, а две починаа.

Девојката пред два дена меѓу 11 и 12 часот на ул.„Бошко Буха“ во Струмица на околу 50 метри од последните куќи во кои и таа живеела, непосредно под еден жбун запалила стари алишта, при што предизвикала пожар од поголеми размери на место викано „Ч’млк“ над Струмица.

Против 24 годишната Е.М. ќе биде поднесена кривична пријава за предизивикување општа опасност.

Во пожарот со тешки изгореници се здобија 14 лица обидувајќи се да го изгаснат пожарот.

Пет лица беа префрлени Градската хируршка болница во Скопје поради висок степен на изгореници и акутно белодробно откажување и животна опасност.

Со над 90 проценти на изгореници се здобија двајцата браќа, 50-годишниот Блажо и Пено (46) Стојанови, работници на ЈП „Македонски шуми” – шумско стопанство „Беласица”, кои во текот на вчерашниот ден им подлегнаа на повредите.

На понатамошно лекување во скопската болница остануваат уште три лица од кои едното се уште во критична состојба.

На четвртиот повреден вчера му беше извршена хируршка интервенција, по што неговата состојба е стабилна.

Петнаесет годишното момче кое се здоби со 40% изгореници по телото се наоѓа во стабилна состојба.

Би можело да ве интересира

Голем пожар кај Карбинци, две вили настрадаа во огнената стихија

Жарко Настоски

Општина Струмица објаснува за „кривиот“ кружен тек: Важна е функционалноста, а не изгледот

Жарко Настоски

Во голем пожар во струмичко Ново Село изгоре погон за производство на столови

Изгаснат пожарот кај село Белица, Бродско

ВИДЕО: Огнени торанада го уништуваат Орегон, пожарникарите се повлекоа

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Во Белгија од лошо-полошо, пожар пеплоса куќи што веќе настрадаа во поплавите

Жарко Настоски

5 comments

bobistb 25/07/2012 - 11:44 at 11:44

E SGA KE SVIRIS NA KLAVIR KE TE POEBU
ALI NE SE SEKIRA AKO DOCEKAS DA DOJDE NA VLAST SDSM ONI KE TE AMNESTIRAV PA ZA EDNO 50-60 GODINE

Reply
mj 25/07/2012 - 14:30 at 14:30

stvarno zalno za devojkata koja nenamerno predizvikala pozar,koe prosledi so zrtvi ,,lesna im zemja..a ti sto se kazuvas kako bobostb treba da svatis deka toa bilo nesrejken slucaj,i deka devojkata ne e TERORIST da dobie amnestija,pa zarem od doma ne ti kazale tvoite deka patriotot vas dava amnestija samo na teroristi,,A SO TVOETO PISUVANJE JA KAZUVAS TVOJATA KULTURA A ISTO I KULTURATA NA TVOITE RODITELI,

Reply
stojan 25/07/2012 - 12:01 at 12:01

i ovdeka li politika mesas volu eden.

Reply
bobistb 26/07/2012 - 13:02 at 13:02

stojane stoko nenapasena ovco sugava gubre na drisla rasipano

Reply
Bukefal 25/07/2012 - 13:57 at 13:57

Овој прав вол! Нездрава џукела. Да даде господ да ти се запали таа врба у газот, и да цмилиш за канадер да ти пуштат да те гасат!

Reply

Leave a Comment

11 − seven =