Пациентката на која вчера и беше трансплантирано срце е во стабилна состојба

Од:

Пациентката на која вчера и беше трансплантирано срце е стабилна. Вчера имаше неколку ревизии, имаше некои мали крварења после што се најдоа некои технички извори на крварења што се решија и денеска е дефинитивно стабилна ги нема тие знаци што ги имаше вчера. Јас верувам дека тоа значи дефинитивно стабилизирање на состојбата, дека нема да се случи некаква друга хируршка компликација, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче.

dobivaj vesti na viber

Посочи дека тоа се информации од изутрината и непосредно пред настанот телефонски зборувал со докторите кои ја следат нејзината состојба.

– Верувам во таа насока ќе продолжи и во текот на денешниот ден. Сега е ситуација кога секој час, секоја минута е битна. Се пратат параметрите на секој час и во делот на анализа на крвната слика и во делот на параметрите на дишењето, работата на срцето. Се уште е рано, меѓутоа добри се знаците, додаде Филипче, одговарајќи на новинарско прашање по настанот на армискиот полигон „Криволак“, каде беше организиран Ден за високи гости на вежбата „Одлучен удар 21“.

Би можело да ве интересира

На Клиниката за хематологија извршена трансплантација на крвотворни матични клетки од несроден донор

МЗ: Успешно се изведува третата по ред трансплантација од почетокот на годинава

Ана Ололовска

Семејство на младо момче со мозочна смрт ги донирало органите, двајца пациенти на дијализа добија бубрези

Катерина Павлова-Николовска

На Клиниката за ортопедија за една недела направени три трансплантации на коскени ткива

На Клиниката за Ортопедски болести направена прва трансплантација на лигамент од починат донор

Ана Ололовска

Спасени три животи преку трансплантација на органи од починат донор

Ана Ололовска