Пациентите што примија донирани бубрези се чувствуваат добро

Од:

Од Клиниките за нефрологија и урологија информираат дека двајцата пациенти на кои во петокот им беше извршена трансплантација на бубрези се во добра здравствена состојба.

На 31 јули, два бубрега од 46 годишен пациент со констатирана мозочна смрт беа трансплантирани кај 35-годишна жена и 60-годишен маж. По трансплантацијата, пациентите закрепнуваат на Клиниката за урологија.

„По трансплантацијата, пациентите закрепнуваат на Клиниката за урологија. Нивната здравствена состојба е стабилна, под континуиран надзор и грижа од страна на лекарскиот тим. Задоволен сум што во изминатите три години изведовме 55 трансплантации, од кои 10 од починат дарител. Во ек на пандемија од ковид-19, продолжуваме со реализација на Програмата за трансплантација. Кон крајот на месец мај изведовме прва трансплантација на срце. Со ова, пациентите имаат нова шанса за живот. Овозможуваме квалитетна здравствена заштита за сите граѓани“, изјави министерот Филипче.

Би можело да ве интересира

Здружение Нефрон: Да се зголеми бројот на кавадеричните трансплантации, секој кој ќе обезбеди орган да биде трансплантиран

Ана Ололовска

Иван, човекот на кој му беше трансплантирано срце е во одлична состојба: Повторно ќе го живеам животот со полни гради

А1он

Брњчаревски: Татко ми без размислување ми го даруваше својот бубрег, за да го спаси мојот живот

А1он

Српски лекари: Коронавирусот ги напаѓа бубрезите, многу пациенти завршуваат на дијализа

Жарко Настоски

Спасовски ги пофали лекарите кои ја извршија првата трансплантација на срце

Жарко Настоски

Синот на пациентот кому му беше трансплантирано срце: Благодарност до семејството што го спаси животот на татко ми

А1он