Пациент со западнонилска треска хоспитализиран на Инфективната клиника

Од:

Пациентот заразен со западнонилска треска кој е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје се наоѓа во тешка состојба со манифестација на централниот нервен систем, изјави Милена Стевановиќ, директор на Инфективната клиника. Ова е прв случај на западно-нилска треска летово во државава, и е потврден лабораториски во Центарот за јавно здравје во Скопје.

Стевановиќ информираше дека хоспитализираниот, на возраст од 66 години, веќе една недела е на лекување на одделот за интензивна нега на Инфективната клиника, а болеста претходно му е дијагностицирана во ГОБ „8. Септемви“ во Скопје.

На Инфективната клиника сезонава досега не регистрирале други сомнителни случаи од заразата којашто е векторски пренослива преку комарци. Најчесто поминува како настинка, а кај мал процент се манифестира со потешка клиничка слика.

Според Стевановиќ, нема простор за паника кај населението за кое остануваат главните препораки за заштита од комарци.

Покрај прскањето против комарци од страна на надлежните институции, како што вели Стевановиќ, и епидемиолошките и останатите служби преземаат редовни и рутински активности за превенција и заштита.

Би можело да ве интересира

Жена ограбена додека лежела на клиника

А1он

Два смртни случаи од западнонилска треска во Србија

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Пожар на Клиниката за радиологија, евакуирани вработените и пациентите

Мери Јордановска

За една недела се одложува нормализирањето на работата на клиниките

А1он

Пациентот со западнонилска треска на Инфективната клиника и натаму во тешка состојба

Ана Ололовска

Прва жртва од западнонилската треска во Србија