„Озлогласените“ тоалети во училиштето во Студена Бара ќе бидат заменети

Од:

Училиштето во Студена Бара, Кумановско ќе добие нови тоалети. Ова откако четири компании се пријавиле на јавниот повик на Општина Куманово за реконструкција на тоалетите во подрачното училиште „Браќа Миладиновци“. До крајот на неделава ќе биде избрана компанијата која ќе ги реконструира тоалетите кои беа горлив проблем за ова училиште. Предвидената вредност е 311.000 денари

dobivaj vesti na viber

– Во училиштето настава следат четири ученика со физичко присуство од прво до петто одделение, а настава држат двајца наставници. Состојбата со тоалетите е на исклучително ниско ниво. Се надеваме дека наскоро ќе почне реконструкцијата и ќе се реши овој проблем, изјави в.д. директорката на училиштето, Јасминка Спасовска.

Тоалетите на ова училиште се наоѓаат надвор од училишната зграда и не задоволуваат ниту минимум хигиенски стандарди. Во моментов како преодно решение се користат монтажни тоалети.

Би можело да ве интересира

Пожар во училиштето „Ферид Бајрам“ во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Директорката на училиштето го пријавила тепањето на ученикот, во МВР повикани инволвираните

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Пукање во средно училиште во САД, повеќе луѓе се ранети, меѓу нив и полицаец

Жарко Настоски

Колеги обезбедувачи во скопско училиште се тепале на 1 април

Жарко Настоски

Родители собираат потписи за настава во училница, Oбразование и Здравство молчат

Маја Илиевска-Пачемска

Во училиште во Џорџија девет позитивни ученици и вработени на Ковид-19

А1он