Отворено инклузивно игралиште во Бутел

Од:

Во Бутел денеска на површина од околу 720 метри квадратни е отворено инклузивно игралиште чии реквизити се достапни и може да ги употребуваат и деца со попреченост. Станува збор за инвестиција вредна околу 3,9 милиони денари од страна на Град Скопје и партерно уредување од 1,5 милион денари што ги издвои Општината Бутел.

– Покажуваме дека соработката меѓу институциите и тоа како вродува со плод и јас ги храбрам и градоначалниците на останатите општини да влегуваме во вакви заеднички реализации на проекти кои се важни и кои значат дека секој во нашиот град е важен, изјави градоначалникот на Скопје на прес-конференцијата во дворот на ООУ „Живко Брајковски“ во Бутел.

Попатно, како што информира, денеска извршиле и увид во градежните работи на улицата „Александар Урдаревски“ или поранешна „Бутелска“.

– Со пуштањето на булеварот се создадоа услови за целосна и темелна реконструкција на таа улица со што полека ги заокружуваме како Град, инфраструктурните активности со цел да се подобри квалитетот на живеењето. Социјалната политика, политиката кон сите граѓани е на врвот на моите приоритети како градоначалник, што досега и тоа како добро го покажавме отворајќи ги сензорските соби во општина Центар, како и во Радишани, рече Шилегов.

Тој очекува ваквиот тип активности во Град Скопје да се интензивираат во наредниот период.

Би можело да ве интересира

1871 активен случај на Ковид 19 во Скопје, најмногу случаи во Чаир

А1он

ВИДЕО: Кон средината на следната година ќе биде готов новиот мост кој ќе ги поврзува Аеродром и Гази Баба

Ана Ололовска

ВИДЕО: Општина Бутел ќе добие социјална зграда со 312 станови и нова поликлиника, најави Спасовски

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски: Во план е да инвестираме две милијарди евра за изградба и реконструкција на патната инфраструктура

Ана Ололовска

Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Ана Ололовска

ВИДЕО: Отворен прв кафе бар во Скопје каде се служи на знаковен јазик

Ана Ололовска