Откриени и казнети осум неисправни возила за јавен превоз на територија на СВР Тетово

Од:

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека при контрола на територија на СВР Тетово се откриени и казнети осум неисправни возила за јавен превоз на патници.

„Денеска (1.12.2021) од 8 до 11 часот, полициски службеници на СВР Тетово спроведоа акциска контрола на техничката исправност на возила што вршат jавен превоз на патници , претежно автобуси и комбиња.При контролата откриени и санкционирани се вкупно осум неисправни возила (ТЕ-3 и ГВ-5).Шест од нив (ТЕ-3 и ГВ-3) имале неисправни сопирачки, 1(ГВ) неисправен уред за управување и 1 (ГВ) неизвршен технички преглед.Сите неисправни возила исклучени се од сообраќај и изготвени им се соодветни поднесоци.При контролата, исто така, санкционирани се и четири други видови сообраќајни орекршоци ТЕ-2 и ГВ-2)“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Жена нападната во Чаир

А1он

Осум санкции за непрописно вградени фолии и користење на таканаречени флешери

А1он

Изречени 65 казни за непрописно престигнување

А1он

Приведено лице за издржување на затворска казна

Ана Ололовска

256 санкционирани возачи во Скопје, 40 за брзо возење

Притвор за дилер на дрога од Скопје

А1он