Откажани концертите во Охрид викендов, општината не го дава стадионот

Од:

Општина Охрид и ЈП „Билјанини Извори“ ја информираат јавноста дека музичките концерти кои беа закажани за 7-ми и 8-ми август 2020 година на Градскиот стадион, од страна на една музичка продукција, нема да се одржат.

Просторот на Градскиот стадион нема да биде изнајмен за овие концерти, затоа што е утврдено дека организаторот нема да може во целост да го испочитува Протоколот за начинот и условите за организација на настани, кој го донесе Владата на Република Северна Македонија.

Општина Охрид упатува препорака до останатите менаџерски куќи да ги откажат концертните настани во Охрид доколку немаат капацитети за почитување на овој Протокол и спроведување на мерките за заштита од Корона вирусот „Ковид 19“.
Во насока на остварување на економскиот бенефит, кој туристичките чинители го имаат од организирањето на ваквите концертни настани, Општина Охрид ќе даде дозвола за одржување на концерти на локации со кои стопанисува општината, само доколку организаторите гарантираат почитување на препораките за заштита, кои се утврдени со одредбите од Протоколот и ја преземат целокупната одговорност за здравствената безбедност на публиката.

Би можело да ве интересира

Затвореници се обиделе да силуваат 19-годишен струмичанец во охридскиот затвор

А1он

Значително опаѓа посетеноста во Охрид и туристичките населби на брегот на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Помен за загинатите во бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Единаесет години од бродската несреќа на Охридското Езеро

Ана Ололовска

Иницијативата „5 до 12“ и школата Про баскет јуниор организираат Отворен ден за кошарка во Пештани

А1он

Второ издание на Балканскиот поетски камп за деца и млади во Охрид

Ана Ололовска