Осумнаесет години од загинувањето на армиските резервисти кај Љуботенски бачила

Од:

По повод 18-годишнината од загинувањето на осумтемина армиски резервисти кај месноста Љуботенски бачила, делегација денеска ќе положи цвеќе на спомен-обележјата во селата Волково и Љубанци.

Делегацијата ќе положи цвеќе и на споменикот во касарната „Илинден“ во Скопје.

На 10 август 2001 година, воено товарно возило на Армијата на патот кај месноста Љуботенски бачила нагази на две противтенковски мини.

Животот го загубија Томе Бадаровски, Гоце Чанкуловски, Бранко Јанев, Томислав Настевски, Марјанчо Бошковски, Ивица Златевски, Томе Димовски и Раде Јанковски, сите припадници на резервниот состав на Армијата од гарнизонот Скопје,

Би можело да ве интересира

Петровска оддаде почит во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски бачила

Одбележани 20 години од загинувањето на армиските припадници кај Љуботенски Бачила

А1он

Делегации од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Шекеринска положи венец во спомен на загинатите бранители кај Љуботенски бачила

А1он

Кабинетот на Пендаровски оддаде почит на 8 армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

А1он

Деветнаесет години од загинувањето на осумтемина бранители кај Љуботенски Бачила

А1он