Османи: Македонија нема да ги признае резултатите од референдумите за отцепување на Украина

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи истакна дека Македонија нема да ги признае референдумите за отцепување на украинските териториии и нивно присоединување кон Русија.

dobivaj vesti na viber

– Генерално светската безбедносна архитектура која е изградена со ООН и ОБСЕ гарантираше мир во малите земји. Тоа што го направи Русија е директно кршење на меѓународните принципи кои гарантираат суверенетите, интегритет и признавање на границите.

Ова го стави светот под ризик на нови војни, конфликти, нови пристапи од типот поголеми држави да напаѓаат помали земји. Мора да разговараме за последиците од рушењето на меѓународнтоо право, од лажирање и создавање манипулативни референдуми за лажно алиби за анектирањето на територии. Ние нема да признаеме такви референдуми – рече Османи на брифингот во МНР.

Би можело да ве интересира

Околу 40 проценти од украинската елекетрична мрежа е вон функција

А1он

Во експлозијата во украинската амбасада во Мадрид, повреден чувар

Ана Ололовска

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Горан Наумовски

Украина: Руски војници силувале петгодишно девојче

А1он

Украински разузнавачи: Лага е дека Белорусија ќе не нападне

А1он

Руски пратеник: Откако ќе им ја уништиме електричната мрежа, на ред е банкарскиот систем

А1он