Османи-Јан Коп: На изборите потврдена евроатлантската ориентација на земјата

Од:

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска оствари средба со холандскиот амбасадор во земјава Дирк Јан Коп.

– Со холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп ја потврдивме евроатлантската ориентација на земјата што беше легитимирана и на последните парламентарни избори, напиша на својот Фејсбук профил Османи.

Османи на средбата посочил дека со својот глас граѓаните дале јасна порака за тоа што очекуваат, каква сакаат да биде, како и тоа кој тие сметаат дека треба да ја предводи идната Влада.

-Останува на водечките политички претставници да обезбедат стабилно политичко мнозинство преку кое ќе ја оправдаат оваа доверба и ќе ги реализираат легитимните барања на граѓаните, напиша Османи на Фејсбук по средбата со холандскиот амбасадор Јан Коп.

Би можело да ве интересира

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му до доделува мандатот

Ландов

Ахмети по средбата со Заев: колку што сме блиску, толку сме и далеку од договор

Кристијан Ландов

Нема договор Заев-Ахмети: има напредок во ставовите меѓу двете партии

Кристијан Ландов

Падна либанската влада, една недела по трагедијата во Бејрут

А1он

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Ландов

СДСМ: Новата Влада ќе има помалку министри и за 20% намалена администрација

А1он