Османи до Кралот Чарлс Трети: Благодарни сме за тридецениската поддршка на Северна Македонија од Обединетото Кралство

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, вчера во Лондон присуствуваше на приемот за шефовите на делегации во палатата Сент Џејмс каде што присуствуваше и Неговото Величество Кралот Чарлс Трети.

Како што соопшти денеска МНР, Османи изрази голема благодарност до Кралот Чарлс Трети за одличните политички и економски односи што Обединетото Кралство и Северна Македонија ги градат во изминатите три декади соработка.

-Оваа година одбележуваме јубилеј – три декади од воспоставување на нашите дипломатски односи. Ќе продолжиме и во иднина овие односи да ги градиме во духот на меѓусебното пријателство и силно партнерство, напиша Османи по средбата со Кралот Чарлс Трети.

Османи и Кралот Чарлс Трети се осврнаа и на неговата историска посета на земјава во 1998 година.

Османи денеска во Лондон ќе учествува на Конференцијата за закрепнување на Украина.

Би можело да ве интересира

Османи: Русија, а не западните демократии е причина за проблемите и нестабилноста на регионот

Предраг Петровиќ

Османи: Ќе обезбедиме предвидлива и конструктивна иднина за ОБСЕ

Горан Наумовски

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина

ВИДЕО: Османи се пофали со трансформацијата на „Борис Трајковски“ која чинеше 1,8 милиони евра

Катерина Ѓуровски

Османи: Малта ќе го преземе претседавањето со ОБСЕ за 2024 година

Османи уште се мисли за Лавров: Ако речеме „да“, не гледам зошто Бугарија и Грција да не дозволат прелет

Александар Тодески