Османи дел од состанокот на Северноатланскиот совет на НАТО во Рига

Од:

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска и утре учествува на редовниот состанок на Северноатланскиот совет на НАТО, на ниво на министри за надворешни работи во Рига Латвија.

-Важни прашања на денешната агенда, меѓу кои и актуелните безбедносни предизвици, се и руското воено групирање околу границата со Украина, како и хибридните предизвици кои доаѓаат од Белорусија, вели Османи во видеообраќање.

-Уверен сум дека ќе пратиме силна порака на единство и непоколеблива намера да ги заштитиме сојузниците и пријателите, со цел да се обезбеди мир и стабилност.

Османи информираше дека ќе се дискутира и за Западниот Балкан и геостратешките интереси на Алијансата за стабилен, прогресивен и демократски регион преку реафирмирање на европската и евро-атлантската перспектива.

Би можело да ве интересира

Лавров: Столтенберг одамна го загуби контактот со реалноста

А1он

Столтенберг: НАТО размислува за дополнително засилување на источното крило

А1он

Без медиуми на седницата на бугарскиот Совет за безбедност за тензиите меѓу Русија и НАТО околу Украина

А1он

Мета: Албанија ја споделува загриженоста со сите партнери во НАТО за Украина

А1он

Македонија се подготвува за конфликт со Русија, а хрватскиот претседател контра: Ќе ги повлечам сите војници

Предраг Петровиќ

Дипломат на НАТО: САД размислуваат за префрлање војници од Западна во Источна Европа

А1он