Османи бара вработување на „ковид координатор“ во приватните компании и државните институции

Од:

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека приватните компании, но и државни институции треба да отворат нова работна позиција, наречена, „ковид координатор“. Вработениот на оваа позиција ќе треба да ги спроведува протоколите за заштита од коронавирусот и нема да има други работни задачи.

„Веќе е време да се создаде нова позиција во сите институции кои имаат повеќе вработени, дали се тоа приватни или државни, а тоа е ‘ковид координатор’, бидејќи очигледно дека оваа болест ќе трае. Оваа епидемија ќе трае. За да ги заштитиме компаниите од затворања кои ќе донесат до значителни економски загуби, но и вработените, најисплатливо за сите е доколку секоја компанија, но и државна институција назначи ‘ковид координатор’ чија што единствена работна задача е внимавање за да се имплементираат протоколите. Очигледно дека инфекцијата се шири во моментите на помалку внимание и помалку контрола во овие колективни компании и институции“, рече Османи.

За оваа можност, било разговарано со градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, откако е утврдено дека жариштата во градот се во конфекциските фабрики, каде работат најголем број од жителите.

Би можело да ве интересира

Плажите се полнат, протоколи за заштита од вирусот сè уште се чекаат

Маја Илиевска-Пачемска

Во Скопје 71 новозаразен со коронавирус, најмногу активни случаи во Чаир – 424

А1он

165 новозаразени од Ковид-19, починаа седум лица

А1он

Штипското инфективно одделение се шири за да ги прими сите пациенти со Ковид-19

А1он

Филипче: Простото споредување бројки за Ковид-19 не ја дава вистинската слика за состојбата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски од Чучер Сандево: Во изминатите две и пол години Владата покажа дека се грижи за граѓаните

Ана Ололовска