Орбан им ја честита изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ и на Сиљановска-Давкова

Од:

Унгарскиот премиер Виктор Орбан упати честитки за изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори и победата на нивната кандидатка Гордана Сиљановска-Давкова во вториот круг од претседателските избори, додавајќи дека се радува на идна заедничка соработка.

„Им честитаме на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и Гордана Сиљановски-Давкова за заслужената и историска победа на денешните претседателски и парламентарни избори во Северна Македонија! Со нетрпение очекувам да работиме заедно за да дадеме нов поттик на процесот на пристапување на Северна Македонија до ЕУ!“, напиша Орбан на социјалната мрежа Х.

Би можело да ве интересира

Орбан: Западот сака воено да ја победи Русија за да го задржат богатството на Украина

Горан Наумовски

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војната

Орбан: Во Унгарија има повеќе работа отколку квалификувана работна сила

Орбан: Барателите на азил во ЕУ да останат надвор додека не се донесе одлука

Орбан доби неочекуван сојузник, заедно се спротивставија на клучниот пакт на ЕУ